WRMJ.COM » Full Story » Rockets Take Home Sectional Track Title

 Powered by Max Banner Ads 

 Powered by Max Banner Ads 

 Powered by Max Banner Ads 

 Powered by Max Banner Ads 
Full Article

Rockets Take Home Sectional Track Title

May 17th, 2014

The Rockridge Rockets Girls Track team finished first and qualified for state at the Class 1A Knoxville Sectional.

GIRLS TRACK

Class 1A Knoxville Sectional

Team Standings
1. Rockridge 83
2. Mercer County 65
3. Knoxville 61
4. Ridgewood 56
5. Elmwood-Brimfield 51
6. Sherrard 50
7. Stark County 43
8. Princeville 40
9. ROWVA 38
10. Farmington 29
11. Bushnell-Prairie City 22
12. Orion 11
13. West Central 9

Individual State Qualifiers

High Jump
1. Ally Woods–Rockridge
Tied-2. Jasmine Wise–Orion
Tied-2. Madi Schulenberg–Orion
Tied-2. Harley Carlson–ROWVA
Tied-2. Chloe Palmer–Knoxville

Long Jump
1. Mackenzie Call–Princeville
2. Allison Scott–Knoxville

Triple Jump
1. Megan Reed–Ridgewood
2. Payton Letko–Stark County

Pole Vault
1. Chelsea Munday–Sherrard
2. Amber Campen–Farmington

Shot Put
1. Paige Putnam–Knoxville
2. Beth Meier–Rockridge

Discus
1. Kyla Bledsoe–ROWVA
2. Kaylee Mindock–Rockridge

100 High Hurdles
1. Devin Hasson–Rockridge
2. Maeghan Shragal–Knoxville

300 Low Hurdles
1. Devin Hasson–Rockridge
2. Ally Woods–Rockridge
3. Samantha Keiser–Stark County
4. Allison Meyer–Ridgewood

100 Meter Dash
1. Hannah Gatley–Elmwood-Brimfield
2. Kenzie Baker–Mercer County

200 Meter Dash
1. Hannah Gatley–Elmwood-Brimfield
2. Kenzie Baker–Mercer County

400 Meter Dash
1. Megan Reed–Ridgewood
2. Savannah Wagner–Princeville

800 Meter Run
1. Sydney Brokaw–Mercer County
2. Madison Johnson–Knoxville

1600 Meter Run
1. Ryan Block–Knoxville
2. Courtney Melton–ROWVA

3200 Meter Run

1. Ryan Block–Knoxville
2. JaNae Knobloch–Princeville

4×100 Meter Relay
1. Rockridge (Jordan Bohnsack, Hasson, Madison Lape, Woods)
2. Sherrard (Allie Young, Chelsea Crippen, Mallory Meyers, Danielle Crawley)

4×200 Meter Relay
1. Rockridge (Bohnsack, Abby Ford, Hasson, Lape)
2. Stark County

4×400 Meter Relay
1. Ridgewood
2. Farmington

4×800 Meter Relay
1. Elmwood-Brimfield
2. Mercer County (Brokaw, Morgan Joy, Jenna Speer, Emily Weeks)

BOYS TRACK

Mercer County Quadrangular

Team Standings
1. Mercer County 142
2. ROWVA 81
3. Galva 22
4. United 14

Individual Winners

High Jump
Kyle Woodside–ROWVA

Pole Vault

Mark VanderHeyden–Mercer County

Long Jump
Austin Hardy–Galva

Triple Jump
Mike Bersell–Galva

Shot Put
Buddy Shaw–Mercer County

Discus
Bobby Lincoln–Mercer County

110 High Hurdles
Adam Huffstutler–Mercer County

300 Intermediate Hurdles

Adam Huffstutler–Mercer County

100 Meter Dash
Logan LaFollette–ROWVA

200 Meter Dash
Chris Neeld–Mercer County

400 Meter Dash
Preston Adams–Mercer County

800 Meter Run
Austin Jackson–Mercer County

1600 Meter Run
Ethan Stanley–ROWVA

3200 Meter Run
Ethan Adolphson–Mercer County

4×100 Meter Relay
Mercer County (Fippinger, Cox, Huffstutler, Neeld)

4×200 Meter Relay
ROWVA

4×400 Meter Relay

ROWVA

4×800 Meter Relay
Mercer County (Jackson, Morrow, Sackville, Riddell)

GIRLS SOCCER

IVC Regional Chamionship

Orion-Sherrard 3, IVC 0

SOFTBALL

Alleman 9, Orion 0

Site Search Click Here

 Powered by Max Banner Ads